Tel: 603 750 291, 525 228 959 | E-mail: jacektaczynski@gmail.com

Leczenie depresji

Depresja

Pogorszenie nastroju bezradność, przygnębienie, spadek energii, niska samoocena, smutek – to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o depresji. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na chorobę tę cierpi około milion osób w Polsce, a schorzenie dotyka ludzi w każdym wieku.

Jakie są przyczyny depresji?

Przed podjęciem jakiejkolwiek terapii trzeba ustalić, skąd bierze się depresja – Bydgoszcz i okolice to rejon słynący z wysokiej jakości usług medycznych w tym zakresie. Warto zatem jak najszybciej umówić się do specjalisty, aby rozpocząć diagnostykę. Działania wdrożone na wczesnym etapie pozwalają na szybszy powrót do zdrowia. Wśród głównych przyczyn zaburzeń znajdują się:

Kiedy skorzystać z pomocy psychiatry?

Trudne momenty zdarzają się w życiu każdego człowieka. Jeżeli jednak  przygnębienie, lęk, czy smutek stają się naszą codziennością, uniemożliwiając przy tym normalne funkcjonowanie, wówczas powinniśmy zdecydować się na profesjonalne leczenia depresji (Bydgoszcz i Grudziądz to miasta, gdzie mieszczą się moje gabinety, w których prowadzę tego typu terapie). Nierzadko w podjęciu takiego kroku muszą pomóc rodzina lub przyjaciele. Pierwsza wizyta w poradni polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Psychiatra analizuje objawy występujące u pacjenta, bada jego motywacje, a także próbuje dowiedzieć się, czy w jego życiu wydarzyło się coś niepokojącego. Padają też pytania dotyczące dolegliwości somatycznych, kłopotów ze snem, a także dominujących emocji. Do ważnych kwestii zalicza się ponadto historia stanu zdrowia.

leczenie depresji bydgoszcz, grudziądz

Metody leczenie depresji w Bydgoszczy

Depresja to złożone zjawisko, dlatego należy dobrać odpowiedni sposób leczenia. Wśród skutecznych form warto wymienić farmakoterapię. Najczęściej stosuje się inhibitory zwrotu wychwytu serotoniny lub noradrenaliny, inhibitory monoaminooksydazy, ale też leki o nietypowym działaniu i budowie (np. mirtazapina). Wśród popularnych metod znajdują się również psychoterapia grupowa albo indywidualna. Nie bez znaczenia jest także psychoedukacja pozwalająca na zrozumienie mechanizmów rządzących chorobą. W niektórych przypadkach stawia się na elektrowstrząsy. Dostarczanie impulsów elektrycznych daje dobre rezultaty, jednak po takie rozwiązanie sięga się stosunkowo rzadko.

Rodzaje depresji

Metody leczenia depresji w Bydgoszczy zależą od wielu czynników. Do ważnych elementów należy rodzaj zaburzeń, ponieważ choroba przybiera bowiem różne formy. Do podstawowych zaliczają się:

 

Bez względu na rodzaj zdiagnozowanych zaburzeń depresyjnych, jako profesjonalista gwarantuje najwyższą jakość leczenia. Odpowiednia terapia zostanie ustalona po konsultacji z pacjentem, aby zapewnić mu komfort oraz bezpieczeństwo. Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem leczenia depresji w Bydgoszczy, mój gabinet pozostaje otwarty dla wszystkich chcących podjąć walkę z tym schorzeniem – zachęcam do kontaktu

leczenie depresji

Leczenie depresji – ile trwa, jak przebiega?

Zgodnie z definicją za depresję uważa się stan chorobowy zaliczany do zaburzeń psychicznych z grupy chorób afektywnych. Cierpiący na nią ludzie borykają się z przewlekłym pogorszeniem samopoczucia. Popadają w przygnębienie, apatię, a na zaawansowanym etapie mogą pojawiać się u nich myśli samobójcze. Brakuje im energii życiowej, co przejawia się spadkiem aktywności, niemożnością cieszenia się z tego, co wcześniej przynosiło im radość.

Co to depresja?

Depresja należy do najczęściej występujących schorzeń o podłożu psychicznym. Niejednokrotnie bywa mylona z tzw. dołem emocjonalnym, a przez to lekceważona. W rzeczywistości to niezwykle groźna, zdradliwa choroba, która może mieć bardzo poważne konsekwencje (włącznie z udaną próbą samobójczą).

Współcześnie można już twierdzić, iż depresja to choroba cywilizacyjna, gdyż stale rośnie liczba zmagających się z nią osób. Według WHO z jej powodu cierpi ok. 300 milionów ludzi, w tym 40 milionów mieszkańców Starego Kontynentu. Występuje u ponad miliona Polaków. Pojawia się u coraz młodszych, co można zaobserwować m.in. po liczbie samobójstw popełnianych w grupie wiekowej 15-29 lat. Częściej zapadają na nią kobiety.

Depresja objawy

Aby można było mówić o depresji, uciążliwe symptomy muszą utrzymywać się co najmniej przez dwa tygodnie. Wyróżniamy trzy stopnie schorzenia (łagodny, umiarkowany oraz ciężki), rozpoznawane na podstawie nasilenia objawów. Do najczęściej spotykanych sygnałów mogących świadczyć o rozwoju depresji należy znaczne obniżenie nastroju, zmniejszona aktywność oraz energia, co pociąga za sobą większą męczliwość. Do symptomów zalicza się również niska samoocena, czarne widzenie przyszłości, zaburzenia snu oraz pogorszenie apetytu. Może pojawiać się depresja lękowa. U chorego znika zdolność cieszenia się, a koncentracja oraz uwaga ulegają osłabieniu. Natężają się myśli samobójcze, co w późniejszym etapie może przejawiać się w czynach.

Epizody depresyjne mogą mieć indywidualny dla danej osoby charakter. Nierzadko chorzy próbują radzić sobie z rozdrażnieniem czy stanami lękowymi przy użyciu substancji psychoaktywnych, nikotyny bądź alkoholu.

Na czym polega leczenie depresji?

Depresja - leczenie - Bydgoszcz

Terapię pacjentów zmagających się z depresją można podzielić na psychoterapię oraz leczenie z użyciem środków przeciwdepresyjnych (farmakoterapię). Leczenie farmakologiczne depresji stanowi nierzadko pierwszy krok. W krótkim czasie poprawia samopoczucie, ponieważ leki usprawniają funkcjonowanie mediatorów noradrenaliny oraz serotoniny. Innymi słowy, tzw. antydepresanty oddziałują pozytywnie na nastrój osoby z depresją, ułatwiając proces terapeutyczny.

Psychoterapia może być łączona z farmakoterapią lub prowadzona bez tej formy wspomagania. Leczenie depresji bez leków opiera się na poszukiwaniach przyczyny powstania zaburzeń. W trakcie terapii (indywidualnej albo grupowej) pacjent uczy się pożądanych zachowań oraz zmienia nieprawidłowe myślenie. Niezmiernie istotne znaczenie ma jego chęć współpracy, wglądu w siebie, gotowość do zmian w swoim postępowaniu oraz podejściu do życia.

Ile trwa leczenie depresji?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwa leczenie depresji. To złożona kwestia, gdyż na rezultaty trzeba czekać – niekiedy kilka miesięcy. Każdorazowo metodę terapii dobiera się indywidualnie. Efekty działania leków przeciwdepresyjnych obserwuje się dopiero po pewnym czasie.

Zwykle leczenie trwa ok. 6-9 miesięcy od momentu, w którym pojawiła się poprawa samopoczucia. W najcięższych przypadkach niezbędna będzie hospitalizacja. Chory trafia wtedy do specjalnej placówki skupiającej się na pomocy pacjentom oraz ich rodzinom.

 

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

ul. Gajowa 82/U5, wejście z boku budynku

85-087 Bydgoszcz

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

Kosynierów Gdyńskich 27 – domofon 14,

86-300 Grudziądz