Tel: 603 750 291, 525 228 959 | E-mail: jacektaczynski@gmail.com

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy lękowej

Zaburzenia nerwicowe (zwane również nerwicą) dotykają kobiet oraz mężczyzn w różnym wieku (jak również dzieci), diametralnie zmieniając ich życie. Mogą dotyczyć każdego z nas lub naszych bliskich, dlatego warto wiedzieć, co stanowi ich istotę, jak się objawiają, a także jak przebiega leczenie nerwicy. Bydgoszcz to miasto, w którym znaleźć można profesjonalną pomoc m.in. w moim gabinecie i dzięki odpowiedniej terapii powrócić do zdrowia.

Droga do nerwicy

Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, dlatego w życiu codziennym pojawia się w wielu sytuacjach, takich jak ważny egzamin, rozmowa kwalifikacyjna, wystąpienie publiczne czy zagrożenie, np. gdy na drodze panują złe warunki atmosferyczne lub gdy atakuje nas agresywne zwierzę. U niektórych osób stan ten, związany z niepokojem, ma większą intensywność i utrzymuje się dłużej, nawet wtedy, kiedy stresujące okoliczności są już za nimi.

Napięcie związane z długotrwałym odczuwaniem niepokoju może prowadzić do zaburzeń, które uniemożliwiają funkcjonowanie oraz radzenie sobie na co dzień z różnymi sprawami. Jeśli lęk wpływa w paraliżujący sposób na życie, obniża jego jakość i staje się źródłem cierpienia, oznacza to, że staje się zaburzeniem. Nerwica, inaczej zwana zaburzeniem lękowym, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych – dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn (choć kobiety częściej borykają się z tym problemem), a także dzieci. Jeśli chodzi o leczenie nerwicy lękowej Bydgoszcz jest miastem, w którym pacjenci zmagający się z tym problemem mogą otrzymać odpowiednią pomoc.

Cechy wspólne zaburzeń lękowych

Zaburzenia nerwicowe sprawiają, że niektóre sytuacje powodują u chorych lęk, którego źródło pozostaje niezrozumiałe. Jej objawy dotykają samopoczucia psychicznego, nerwicy towarzyszą jednak bardzo często również symptomy fizyczne.

Do najczęstszych przejawów nerwicy zalicza się:

Warto odnotować, że chory może doświadczać lęku bez przerwy lub lęk może mieć charakter napadowy (najczęściej związany z atakami paniki) albo występować w następstwie bodźca, który powoduje, że pacjent reaguje nieadekwatnie do sytuacji lub zagrożenia  – wówczas mowa o fobiach.

Jeśli chodzi o symptomy somatyczne, są to:

Uciążliwe objawy powodują, że pacjenci decydują się na leczenie nerwicy w Bydgoszczy – wizyta konsultacyjna to pierwszy krok do lepszego samopoczucia.

Przyczyny nerwicyleczenie nerwicy - Bydgoszcz, Grudziądz

Co powoduje nerwicę? Choć nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi, można wyróżnić kilka potencjalnych powodów:

Nerwica niejedno ma imię

Nerwica to obszerna kategoria diagnostyczna. Warto dodać, że obecnie pojęcie „nerwica” coraz częściej zastępuje się terminem „zaburzenia lękowe”, jednak wciąż jest używane przez wielu pacjentów. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wyróżnia różne postaci zaburzeń nerwicowych. Nerwica przybiera formę fobii (np. fobii społecznej lub agorafobii) lub innych zaburzeń lękowych, takich jak uogólnienie zaburzenia lękowe, paniczny lęk, zaburzenia depresyjne. Innym typem tego schorzenia jest tzw. nerwica natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które wyróżniają natrętne myśli bądź rytuały. Kolejną forma nerwicy są zaburzenia dysocjacyjne – m.in. amnezja lub fugi dysocjacyjne, a także zaburzenia przebiegające pod postacią somatyczną. Do tej kategorii należą również reakcje na stres pourazowy lub ciężki stres.

Diagnoza i leczenie nerwicy lękowej w Bydgoszczy

Aby zdiagnozować zaburzenia lękowe, należy udać się do psychiatry. W naszym gabinecie diagnostyka przebiega następująco: pierwszym etap to wywiad, podczas którego lekarz pyta m.in. o przyczynę wizyty, objawy, początki choroby, jej rozwój, leki, które pacjent przyjmuje, stosowane używki, relacje w rodzinie pacjenta oraz ogólne warunki bytowe. Na tej podstawie ocenia stan psychiczny pacjenta, zwracając uwagę także na reakcje i emocje, które towarzyszą mu  podczas rozmowy. Wskazaniem mogą być też badania somatyczne lub psychologiczne.

Co najważniejsze, pacjent ma możliwość, aby wrócić do życia sprzed choroby – odpowiednio dobrana farmakoterapia stanowi jeden z filarów leczenia. Innym elementem terapii jest psychoterapia, dzięki której pacjent może odnaleźć, a następnie przepracować nieuświadomioną przyczynę lęku.

Nerwica, zaburzenia lękowe – jak je leczyć?

Nerwica należy do najczęściej rozpoznawanych współcześnie problemów o podłożu psychicznym. Diagnozuje się ją u mężczyzn oraz kobiet, dotyka osób w różnym wieku, na różnych stanowiskach. Wiąże się z odczuwaniem strachu oraz wzmożonego lęku, zwykle irracjonalnego, ale trudnego czy wręcz niemożliwego do opanowania. Aby leczenie nerwicy przynosiło efekty, niezbędny element stanowi wsparcie terapeuty, psychologa albo psychiatry. Prócz tego cierpiący powinni mieć oparcie w najbliższych.

Na czym polega nerwica lękowa?

W dużym skrócie nerwicę można określić jako niepsychotyczne zaburzenie psychiczne. W odróżnieniu od zaburzeń psychotycznych nie towarzyszą jej np. urojenia czy omamy. Jako że sama nazwa „nerwica” budzi u niektórych negatywne skojarzenia, obecnie nazywa się ją zaburzeniem lękowym. Chora osoba zachowuje właściwą ocenę rzeczywistości, co sprawia, że jej zachowania nie odbiegają od normy. Nie zmienia to jednak faktu, że odczuwa niepokój oraz nadmierny strach.

Zarówno symptomy, jak i przebieg schorzenia wpływają negatywnie na samopoczucie chorych. ponieważ nerwica lękowa należy do najczęstszych form psychicznych zaburzeń, niezwykle ważne, aby społeczeństwo było odpowiednio edukowane. Poprawie losu pacjentów nie sprzyja stygmatyzacja choroby ani traktowanie jej jak temat tabu.

Zaburzenia lękowe objawy

nerwica lękowa - leczenie nerwicy Bydgoszcz, GrudziądzJeśli chodzi o zaburzenie takie jak nerwica, objawy mogą mieć różną postać oraz natężenie. Wśród symptomów somatycznych można wymienić duszność, poczucie roztrzęsienia, drżenie rąk czy wzmożone napięcie mięśni. Układ autonomiczny niekiedy reaguje w nadmierny sposób, co objawia się kołataniem serca, uczuciem suchości w ustach czy wzmożonym poceniem się. Do objawów z tej kategorii zaliczają się również zimne ręce, częste oddawanie moczu bądź biegunka, bradykardia albo tachykardia. U chorych mogą się pojawiać zawroty lub bóle głowy, dolegliwości kręgosłupa oraz hiperwentylacja.

W zależności od stopnia natężenia choroba może mieć różną formę. W przypadku takim jak silna nerwica objawy neurologiczne to zwykle dezorientacja, zaburzenia widzenia oraz nadwrażliwość na bodźce, ze szczególnym uwzględnieniem dotykowych oraz słuchowych.

Pacjenci specjalistów psychiatrii borykają się także z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym znanym jako nerwica natręctw. Charakterystyczne dla tej przypadłości są niekontrolowane gesty, niepokojące myśli oraz przymus wykonywania określonych czynności (dotykanie przedmiotów, mycie rąk etc.)

Leczenie nerwicy lękowej – przebieg

Opisane wyżej objawy mogą potwierdzać, że u danego człowieka pojawiła się nerwica. Jak leczyć tego rodzaju zaburzenie? Podstawowa metoda to psychoterapia. Odpowiednio dopasowana oraz przeprowadzana przynosi znacząco ulgę. Ponieważ zdarza się, że chory wymaga szybkiego zmniejszenia bólu albo wyciszenia, specjaliści łączą psychoterapię z farmakoterapią.

Trzeba mieć świadomość, że lekceważone czy nieleczone zaburzenia nerwicowe mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Co się z tym wiąże, nie należy zwlekać z rejestracją wizyty w gabinecie, kiedy chory podejrzewa, że rozwija się u niego nerwica lękowa. Objawy powinny niepokoić go na tyle, aby zwrócił się o pomoc do profesjonalisty.

 

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

ul. Gajowa 82/U5, wejście z boku budynku

85-087 Bydgoszcz

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

Kosynierów Gdyńskich 27 – domofon 14,

86-300 Grudziądz