Tel: 603 750 291, 525 228 959 | E-mail: jacektaczynski@gmail.com

Schizofrenia

Leczenie schizofrenii

Objawy schizofrenii mogą pojawiać się niemal w każdym momencie życia, najczęściej po raz pierwszy występują pod koniec okresu dojrzewania lub w pierwszej fazie dorosłego życia.

U kobiet objawy schizofrenii po raz pierwszy pojawiają się zwykle w wieku dwudziestu kilku lat lub bezpośrednio po ukończeniu 30 roku życia, natomiast u mężczyzn zazwyczaj pomiędzy 18. a 22. rokiem życia. Jeśli zaburzenie to objawia się wcześnie, to jego  pierwsze objawy choroby mogą być mylnie sklasyfikowane jako burzliwe zmiany typowe dla okresu dojrzewania – przez co rozpoznanie schizofrenii może być trudne.

Schizofrenia wpływa na zmianę myślenia, zachowania, a także odczuwania. Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie objawów tego zaburzenia – u pacjentów występują one w różnych połączeniach i kombinacjach:

Leczenie schizofrenii Bydgoszcz

Czym jest schizofrenia i jak ją leczyć?

Spośród licznych schorzeń o podłożu psychicznym schizofrenia budzi, jeśli nie największe, to olbrzymie negatywne emocje. Wiele osób wciąż traktuje ją jak temat tabu, a chorych – jako niebezpiecznych, których powinno się odizolować od społeczeństwa. W rzeczywistości niejednokrotnie nie wymaga hospitalizacji. Odpowiednio leczeni schizofrenicy mogą cieszyć się w miarę ustabilizowanym trybem życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieli zwyczajną pracę oraz unormowane relacje rodzinne.

Schizofrenia, co to za schorzenie?

Symptomy schizofrenii zazwyczaj obserwuje się u dorosłych pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Wcześniej sądzono, że częściej dotyka mężczyzn, dziś jednak uważa się, że obie płcie są narażone na nią tak samo. Co to jest schizofrenia? To przewlekłe schorzenie psychiczne, które charakteryzuje się zmianą w sposobie myślenia oraz postrzegania. Pod wpływem zaburzenia chory zaczyna inaczej się porozumiewać z otoczeniem, a przede wszystkim unikać go. Bliscy zauważają, że stopniowo pogarsza się jego samopoczucie, a on sam się od nich izoluje.

Choroba oddziałuje na ocenę rzeczywistości przez cierpiącego na nią człowieka. Cechuje się niedostosowanym, spłyconym afektem; w znacznym stopniu upośledza emocjonalną ekspresję. Warto podkreślić, iż schizofrenia to stosunkowo powszechny problem, niesłusznie kojarzony z agresją. Dotyka ok. 24 milionów ludzi na całym świecie, przy czym niebezpieczne zachowania odnotowuje się sporadycznie.

Schizofrenia przyczyny choroby

Istnieje szereg przesłanek mogących wywoływać schizofrenię. Wśród ewentualnych przyczyn pojawienia się choroby można wymienić różnego rodzaju uszkodzenia mózgu powstałe na etapie okołoporodowym albo infekcje wirusowe w czasie ciąży. Prócz tego schizofrenia może mieć uwarunkowania genetyczne lub być konsekwencją traumatycznych przeżyć z dzieciństwa.

Specjaliści zaliczają do powodów wpływających na występowanie schorzenia także szeroko rozumiane kontakty z uzależniającymi substancjami. Z dużym prawdopodobieństwem do rozwoju choroby przyczyniają się narkotyki takie jak amfetamina, LSD, kokaina czy ekstazy, szczególnie jeśli sięgają po nie osoby w okresie dojrzewania. Nie bez znaczenia pozostają też napięcia rodzinne oraz wszelkiego typu stresogenne okoliczności.

Schizorenia leczenie Bydgoszcz, GrudziądzSchizofrenia objawy schorzenia

Jeśli chodzi o schorzenie takie jak schizofrenia objawy początkowe, mogą być mylone np. ze stanami depresyjnymi czy przemęczeniem. Chory może cierpieć na gwałtowne zmiany nastroju (nadmierny płacz bądź odwrotnie – trudności z wyrażaniem emocji, apatia), mieć problemy ze snem czy zaburzenia apetytu. W większości przypadków pojawiają się omamy słuchowe oraz wzrokowe. U schizofreników na początkowym etapie występuje drażliwość, podejrzliwość, zaburzenia uwagi czy wzmożony lęk.

To nie wszystko, co może wskazywać, że u danej osoby rozwija się schizofrenia. Objawy mogą mieć postać urojeń (owładnięcia, oddziaływania czy wpływu), przekonania, że otoczenie słyszy myśli chorego człowieka albo głosów, dźwięków czy szumów w jego głowie. Pacjent może odnosić wrażenie, że obserwują go jacyś „inni”. Miewa chaotyczne wypowiedzi, ponadto może dokonywać samouszkodzeń, zastygać w nietypowych pozycjach czy popaść w fanatyzm religijny.

Schizofrenia leczenie – na czym polega?

Istotna kwestia, która nurtuje bliskich chorego, to czy schizofrenia jest uleczalna. Większość psychotycznych symptomów wynika z zaburzeń pracy mózgu. Dzięki farmakoterapii można modyfikować, a finalnie normalizować transmisję sygnałów nerwowych, co likwiduje objawy. Niemniej pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza psychiatry, który przepisze odpowiednie leki.

 

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

ul. Gajowa 82/U5, wejście z boku budynku

85-087 Bydgoszcz

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

Kosynierów Gdyńskich 27 – domofon 14,

86-300 Grudziądz