Tel: 603 750 291, 525 228 959 | E-mail: jacektaczynski@gmail.com

Terapia dla par

Terapia małżeńska

W obecnych czasach coraz więcej par ma problem ze stworzeniem stabilnego związku, w którym obie osoby czują się spełnione i kochane. Często powodem jest nadmiar obowiązków, szybkie tempo życia czy brak odpowiedniego poznania partnera przed rozpoczęciem wspólnego życia.

Terapia dla par – dlaczego warto  się na nią zdecydować?

Wiele konfliktów może wynikać z różnic w wychowaniu, temperamentu czy niewypowiedzianych żalów, które niepotrzebnie w sobie tłumimy. Terapia małżeńska pozwala zrozumieć przyczyny kryzysu w związku, a także umożliwia dialog, bez którego ratowanie uczucia nie jest możliwe. W specjalistycznym gabinecie psychiatrycznym w Bydgoszczy umożliwiam przeprowadzenie terapii, która pomoże zrozumieć drugą osobę oraz prawdziwą istotę problemu.

Na czym polega terapia małżeńska?

Terapie małżeńskie opierają się przede wszystkim na szczerej rozmowie, która w domowych warunkach często nie jest możliwa, ponieważ kończy się kłótnią lub jeszcze większym wycofaniem drugiej osoby. Taki dialog bywa bardzo oczyszczający i pozwala tym samym spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy, ale poruszanie bolesnych tematów czy wracanie do pełnych żalu wspomnień nie stanowi łatwego zadania. Dlatego warto, by w takich sytuacjach móc skorzystać z pomocy terapeuty.

Terapia dla par nie jest przeznaczona tylko dla małżeństw z bardzo długim stażem. Z psychoterapii mogą też skorzystać osoby, które wciąż są narzeczeństwem lub dopiero tworzą poważny związek. Im wcześniej stwierdzimy, że nie potrafimy poradzić sobie z narastającym problem i potrzebujemy pomocy, tym większe szanse na przezwyciężenie kryzysu. Dlatego nie warto odwlekać takiej decyzji z powodu wstydu czy prób poradzenia sobie samemu, ponieważ często kończy się to jeszcze większym żalem do drugiej osoby i niemożliwością zrozumienia jej zachowania.

O czym warto pamiętać przed zdecydowaniem się na terapię?

Budowanie stabilnego i szczęśliwego związku jest zadaniem, w którym muszą brać udział obie osoby. Z tego powodu psychoterapia małżeńska nie może się skupiać tylko na problemach związanych z zachowaniem jednego partnera. Podczas terapii często można spotkać się z sytuacją, kiedy żona lub mąż wymieniają niewłaściwe zachowania drugiej strony, ale nie widzą problemu, który też ich dotyczy. Warto wspomnieć, że kryzys nie musi wynikać z niewłaściwego postępowania spowodowanego złośliwością. W wielu przypadkach stanowi on efekt niezrozumienia własnych emocji czy próbę idealizowania partnera. Bardzo trudne do pokonania bywają też różnice temperamentów, które często dostrzega się dopiero po pewnym czasie. Mimo to zawsze warto walczyć o wspólnie pokonanie kryzysu, ponieważ jest to możliwe, dopóki partnerom wciąż na sobie zależy.

Jak długo trwa skuteczna terapia dla par?

Z pomocy psychoterapeuty często korzystają małżeństwa, u których problem narastał wiele długich lat, ale przy codziennych obowiązkach nie zwracało się na niego dużej uwagi. Dlatego przezwyciężenie takiego kryzysu zwykle zajmuje znacznie więcej czasu, ponieważ na terapii trzeba zmierzyć się ze wszystkimi przykrymi sytuacjami czy negatywnymi emocjami, które do tej pory się w sobie tłumiło. Powodzenie leczenia zależy też od nastawienia partnerów i ich chęci do znalezienia wspólnego rozwiązania. Niekiedy należy też zmierzyć się z własnymi przekonaniami oraz zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od drugiej osoby. Jeżeli interesuje was psychoterapia małżeńska Bydgoszcz to miasto, w którym prowadzę swój gabinet, gdzie pomogłem już wielu parom. Profesjonalna terapia umożliwia spojrzenie na wszystkie te kwestie w bardziej otwarty sposób, dzięki czemu próby ratowania związku są mniej bolesne i jednocześnie bardziej skuteczne.

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

ul. Gajowa 82/U5, wejście z boku budynku

85-087 Bydgoszcz

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

Kosynierów Gdyńskich 27 – domofon 14,

86-300 Grudziądz