Tel: 603 750 291, 525 228 959 | E-mail: jacektaczynski@gmail.com

Psychoterapia indywidualna

Zadanie psychoterapii polega na wsparciu pacjentów z problemami osobistymi oraz zaburzeniami emocjonalnymi. W odróżnieniu od spotkań grupowych, podczas których chorzy dzielą się swoimi przeżyciami z innymi członkami, leczenie indywidualne ma za zadanie nawiązać więź pomiędzy pacjentem a terapeutą. Umożliwia specjaliście pełne skupienie się na jednej osobie.

Psychoterapia indywidualna – na czym polega?

W centrum psychoterapii stoi pacjent, jego emocje, doświadczenia, nastawienie, jak również sposób, w który postrzega samego siebie. Terapeuta pełni funkcję jego mentora, opiekuna, ale nie podsuwa mu konkretnych wskazówek czy rozwiązań. Pacjent powinien samodzielnie znaleźć rozwiązanie.

Podczas sesji terapeuta wraz z pacjentem omawia daną kwestię. Metody jego pracy różnią się od siebie w zależności od konkretnego przypadku, z którym ma do czynienia. Psychoterapia indywidualna powinna być poprzedzona jednym bądź kilkoma wstępnymi spotkaniami (konsultacjami). W ich trakcie specjalista gromadzi informacje potrzebne do opracowania najlepszej ścieżki leczenia. Przeprowadza wywiad terapeutyczny, który pozwala mu utworzyć model psychiki danego pacjenta. Ułatwia mu to zrozumienie źródeł zaburzenia.

Podczas konsultacji specjalista ustala z pacjentem plan spotkań. Określa problem, nad którym będą wspólnie pracować, liczbę sesji, ich czas, a także koszt. Ponadto pacjent dowiaduje się, w jaki sposób może odwołać sesję psychoterapeutyczną czy przerwać terapię. Zazwyczaj spotkania mają miejsce raz czy dwa razy w tygodniu. Zajmują do 50 minut – to optymalny czas, w którym można przeanalizować dany temat bez znużenia pacjenta.

Jak długo trwa oraz ile kosztuje psychoterapia?

To, ile miesięcy będzie trwało leczenie, ma bezpośredni wpływ na jego finalną cenę. Długość psychoterapii indywidualnej to nie tylko czas trwania pojedynczych spotkań, lecz całego cyklu. To, ile kosztuje psychoterapia, zależy od liczby sesji, a ta z kolei od kilku czynników. Przede wszystkim od problemu, z którym pacjent pojawił się w gabinecie terapeuty. Nie bez znaczenia pozostaje nurt psychoterapii, na którym opiera się specjalista, prowadząc sesje.

Najczęściej spotykany podział psychoterapii pod względem jej długości to krótko-, średnio- oraz długoterminowe leczenie.

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje psychoterapia indywidualna. To kwestia zależna od istotnych elementów, począwszy od czasu, a skończywszy na motywacji samego pacjenta. Nierzadko bywa tak, że wraz z terapeutą ustala kontrakt na terapię krótkoterminową, a ta z upływem czasu rozwija się do średnio- czy długoterminowej.

Psychoterapia indywidualna – kiedy warto poprosić o pomoc?

Zachęcam do rejestracji terminu wizyty osoby, które nie mogą poradzić sobie z problemami, odczuwają niepokój czy stany paniki lub mają trudności z zasypianiem z powodu natłoku negatywnych myśli. Nie należy odwlekać spotkania ze specjalistą zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji życiowej albo przeżywamy kryzys. Psychoterapia indywidualna może być odpowiedzią na silny stres w życiu codziennym, permanentne zmęczenie, depresję bądź dolegliwości somatyczne o nieznanym podłożu. Terapia ma na celu pomoc w uporządkowaniu niespokojnych myśli oraz naukę umiejętności pracy z pewnymi, negatywnymi przekonaniami. Przy regularnej, sumiennej pracy z terapeutą istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu do pełni zdrowia psychicznego, a tym samym poprawy nastroju.

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny, w którym przyjmuję pacjentów potrzebujących pomocy, ma dwie lokalizacje. Pierwsza to Bydgoszcz, gdzie mieści się dobrze skomunikowany punkt z parkingiem dla zmotoryzowanych oraz wjazdem dla osób z niepełnosprawnościami.

Druga miejscowość, w której można umówić się na konsultację, to Grudziądz. Również do tego gabinetu pacjenci dotrą bez problemu z dowolnego punktu miasta. Dojadą do niego zarówno własnym samochodem, jak i środkiem transportu publicznego.

Serdecznie zapraszamy do umówienia konsultacji.

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

ul. Gajowa 82/U5, wejście z boku budynku

85-087 Bydgoszcz

Kontakt

Prywatny specjalistyczny gabinet psychiatryczny

Taczyński Jacek, lek. med. psychiatra

Kosynierów Gdyńskich 27 – domofon 14,

86-300 Grudziądz